Choroba hemoroidalna – stopnie rozwoju
Hemoroidy to dolegliwość, na którą cierpi spory odsetek Polaków, ale tylko część z nich rzeczywiście zgłasza się do lekarza i podejmuje leczenie. Inni stosują środki apteczne bez recepty, popularne od lat nasiadówki, albo nie robią nic, licząc, że guzki same znikną. Niestety z biegiem lat choroba hemoroidalna może postępować, coraz mocniej dając o sonie znać i utrudniając normalne funkcjonowanie. Guzki powodują dyskomfort przy wypróżnianiu, ale zaczynają boleć także w czasie chodzenia i siadu.
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, to naturalna, fizjologiczna część struktury odbytu. Guzki te uszczelniają odbyt i kontrolują oddawanie gazów. Jeżeli dochodzi do stanu zapalnego w obrębie hemoroidów, guzki przestają dobrze spełniać swoje funkcje.
Choroba hemoroidalna to stan zapalny w obrębie trzech lub czterech poduszkowatych jamistych naczyń żylnych, które wypełnione są krwią. Guzki się powiększają, stają się czerwone i wrażliwe na dotyk. Pojawia się krwawienie z odbytu i ból w czasie oddawania stolca. Pacjenci dotknięci chorobą hemoroidalną, często skarżą się również na uporczywe swędzenie.
Choroba hemoroidalna i wypadanie guzków krwawniczych
Tym, co najczęściej niepokoi pacjentów, jest wypadanie guzków poza odbytnicę. Nie w każdym przypadku wygląda to tak samo, ponieważ u niektórych osób guzki wypadają w trakcie wypróżniania, a potem wracają na swoje miejsce, u innych przez cały czas pozostają na zewnątrz odbytnicy. To właśnie stopień wypadania guzków krwawniczych jest głównym czynnikiem oceny rozwoju choroby hemoroidalnej.
Hemoroidy – stopień zaawansowania choroby
Wyróżniamy cztery stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej. Pierwszy to stadium, w którym choroba ograniczona jest tylko do poszerzenia naczyń krwionośnych – hemoroidy nie zawsze są w tym stadium widoczne i wyczuwalne, natomiast w badaniu za pomocą anoskopu stwierdza się lekkie wypuklenia. Aby pomóc pacjentom, zaleca się zmianę diety (więcej błonnika w diecie) i zwiększenie aktywności fizycznej.
W drugim stadium choroby guzki krwawnicze okresowo wypadają poza odbyt, np. podczas próby parcia – po zakończeniu parcia samoistnie wracają na swoje miejsce. Na tym etapie pojawia się świąd, krwawienie, pieczenie czy uczucie niecałkowitego wypróżnienia.
W trzecim stadium hemoroidy coraz częściej pojawiają się poza odbytnicą, nie tylko w czasie wypróżniania, ale np. także w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego. Hemoroidy trzeciego stopnia mogą powodować ostry ból, uporczywe swędzenie, krew i śluz w stolcu. Jeżeli hemoroidy nie wracają samoistnie do odbytnicy, dają się wsunąć za pomocą palca i pozostają na swoim miejscu do kolejnego parcia.
W czwartym stadium choroby guzków nie da się wprowadzić do odbytnicy – przez cały czas pozostają na zewnątrz. Ocierając się o siebie, mogą powodować ostry ból w czasie chodzenia. Pacjenci często skarżą się też na nietrzymanie stolca i brudną bieliznę.