Czym zajmuje się lekarz internista?
Interna to dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami narządów wewnętrznych. W szpitalach oddziałów internistycznych jest jednak coraz mniej, a lekarz internista to specjalista, który rzadko kojarzy nam się z leczeniem szpitalnym, a podstawową opieką medyczną w przychodni. Lekarza internistę często określa się mianem lekarza pierwszego kontaktu, lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy lekarza rodzinnego. Nie są to jednak pojęcia tożsame.
Specjalista chorób wewnętrznych
Oddział internistyczny to inaczej oddział wewnętrzny, czyli taki, na który trafiają pacjenci borykający się z chorobami narządów wewnętrznych. Jakie to będą narządy? Internista może otoczyć opieką pacjentów z rozmaitymi dolegliwościami, ale oczywistym jest, że w przypadku poważnych problemów z sercem, pacjent nie trafi na oddział wewnętrzny, a kardiologiczny, a problemy z układem trawiennym to coś, z czym powinien zmierzyć się specjalista gastrologii.
Internista jest często pierwszym specjalistą, do jakiego trafia pacjent. Po kontroli stanu zdrowia i postawieniu diagnozy, może być dalej leczony na internie bądź skierowany na inny odział. To lekarz internista jest osobą, która podejmuje decyzję, czy i gdzie skierować pacjenta. Oczywiście wiele zależy tutaj od wagi problemu. Przykładowo osoby po zawale mięśnia sercowego powinny być otoczone opieką kardiologa, ale jeśli sytuacja jest ustabilizowana, to badania kontrolne i wystawianie recepty na przyjmowane od lat leki na serce, mogą odbywać się w gabinecie interny.
Internista – ogólna kontrola stanu zdrowia
Do zadań internisty, który świadczy pomoc w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, należy ogólna kontrola stanu zdrowia. Lekarz internista może, ale wcale nie musi być lekarzem rodzinnym, choć wiele osób używa tych nazw wymiennie. Jeśli jednak internista pracuje jako lekarz pierwszego kontaktu, oznacza to, że mogą zgłosić się do niego zdrowe osoby, które chciałby wykonać podstawowe badania i skontrolować swój stan zdrowia. W przypadku, gdy w przychodni nie ma lekarza pediatry, internista może zająć się również przeprowadzeniem bilansu zdrowia dziecka.
Szeroka wiedza dotycząca fizjologi człowieka
Interna to dziedzina przez wielu traktowana po macoszemu, tymczasem specjalista interny musi posiadać niezwykle szeroką wiedzę na temat fizjologi człowieka. Internista nie skupia się tylko na problemach zdrowotnych określonego rodzaju, np. problemach z krążeniem, problemach z żołądkiem czy problemach z oddychaniem, a udziela pomocy wszystkich pacjentom, którzy zgłaszają się do niego z objawami schorzeń wewnętrznych. Internista musi zatem sprawnie oceniać funkcjonowanie wszystkich narządów wewnętrznych człowieka. Dzięki temu, że posiada tak dużą wiedzę, ma zdolność najszybszego zdiagnozowania pacjenta.
Dalsze losy zdiagnozowanego pacjenta zależą od decyzji internisty. To on ocenia, czy pacjent wymaga leczenia pod okiem specjalisty innej dziedziny, czy też w jego przypadku wystarczające będzie leczenie internistyczne.