W jakim celu wykonuje się USG serca?

Osoby, które odczuwają bóle w klatce piersiowej i narzekają na duszności, nie powinny bagatelizować takich objawów. Dolegliwości bólowe należy opisać podczas wizyty w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz przeprowadzi wywiad z pacjentem, osłucha go, sprawdzi ciśnienie tętnicze krwi i na tej podstawie zdecyduje, czy diagnostyka powinna odbywać się w kierunku schorzeń płuc, czy też choroby wieńcowej. Pacjent otrzyma skierowanie do odpowiedniego specjalisty. Jeśli będzie nim kardiolog, najprawdopodobniej zdecyduje o konieczności wykonania USG serca. W jakim celu wykonuje się to badanie?

USG serca w Londynie

Oczywiście wizyta u lekarza pierwszego kontaktu nie będzie konieczna, jeśli pacjent zdecyduje się na prywatną opiekę lekarską. Wówczas może zgłosić się bezpośrednio do kardiologa, bo żadne skierowanie nie będzie wymagane. Przebywając w Wielkiej Brytanii, najlepiej wybrać polską klinikę, która wykonuje badania USG w Londynie i zapewnia dostąp do świetnych specjalistów. Polska klinika dysponuje sprzętem wysokiej jakości, dzięki czemu badania wykonywane są sprawnie i niezwykle dokładnie. Pacjenci cenią również to, że polska przychodnia w Londynie oferuje przyjazną atmosferę, co pozwala na zredukowanie poziomu stresu towarzyszącego konsultacjom lekarskim.

Na czym polega badanie echo serca?

USG serca nazywane jest również echem serca albo echokardiografią. Jest to badanie obrazowe, a wiec pozwalające zobaczyć, jak wygląda i w jaki sposób pracuje mięsień sercowy. Badanie jest całkowicie bezinwazyjne, co oznacza, że pacjent nie jest w żaden sposób nakłuwany ani naświetlany. Co za tym idzie – echo serca można powtarzać wielokrotnie, nie tylko diagnozując chorobę, ale również sprawdzając postępy w leczeniu.

USG Londyn w większości przypadków przebiega podobnie, niezależnie od tego, jaki narząd podlega badaniu. Tyle tylko, że w przypadku serca sprawdzane są nie tylko wymiary mięśnia (można wykryć np. wady w jego budowie anatomicznej), ale również przepływy krwi. Oceniania jest praca serca, a nie tylko jego wygląd.

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a do jego skóry (pokrytej specjalnym żelem) przykładana jest głowica ultrasonografu. Osoba wykonująca badanie powoli przesuwa głowicę po skórze pacjenta i patrzy na monitor, na którym wyświetla się obraz ukazujący serce i połączone z nim naczynia.

Badanie USG serca – wskazania

Badanie echo serca wykonuje się wówczas, gdy występują nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego, albo podejrzenie, że rytm serca jest zaburzony. Badanie jest elementem diagnostyki wielu chorób związanych z układem krążenia. Pozwala wykryć nieprawidłową budowę mięśnia sercowego, migotanie przedsionków, albo ocenić pracę serca po przebytym zawale. Wskazań do wykonania badania jest wiele, a z racji tego, że USG jest bezinwazyjne i bezbolesne, stanowi obecnie jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Lekarze zlecają je osobom borykającym się z nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną, osobom po przebytych zawałach i stanach przedzawałowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *