Jakimi chorobami zajmuje się polski dermatolog?

Na wizytę u specjalisty z dziedziny dermatologii decydują się osoby, które zaobserwują u siebie niepokojące zmiany skórne. Niekiedy są to też zmiany w obrębi przydatków skóry, czyli włosów i paznokci. Ponadto polski  dermatolog, w ramach profilaktyki raka skóry, przeprowadza badania znamion barwnikowych.

Choroby o różnych podłożach

Mimo że dermatologia zajmuje się wyłącznie schorzeniami skóry i jej przydatków, w rzeczywistości jest dziedziną niezwykle szeroką. Schorzenia poddane leczeniu dermatologicznemu, niejednokrotnie wymagają wiedzy z zakresu onkologii, endokrynologii czy alergologii. Zdarza się, że polski dermatolog ustala metody leczenia dopiero po skonsultowaniu pacjenta z lekarzem innej specjalności.

Choroby, z jakimi w codziennej pracy spotyka się lekarz dermatolog, mają rozmaite podłoże. Część schorzeń ma podłoże bakteryjne, inne wirusowe, alergologiczne czy genetyczne, a niektóre zmiany skórne wywołane są nowotworami. Niejednokrotnie, na podstawie objawów skórnych, dochodzi do zdiagnozowania chorób ogólnoustrojowych. Postawienie prawidłowej diagnozy jest równie istotne, jak późniejsze leczenie.

Kiedy należy udać się do dermatologa?

Sytuacji, w których warto rozważyć wizytę u dermatologa jest wiele. Na pewno należy to zrobić w przypadku utrzymujących się dłuższy objawów (nieznikających zmian skórnych), nawet jeśli nie powodują dyskomfortu. W przypadku zmian wyjątkowo dokuczliwych, piekących i swędzących, polski dermatolog powinien obejrzeć pacjenta jak najszybciej. Dermatologa odwiedzamy również wtedy, gdy nasza skóra pokryta jest wieloma znamionami. W takim przypadku wskazane są regularne kontrole lekarskie i badanie znamion pod kątem zachorowalności na czerniaka.

Do dermatologa należy zgłosić się w przypadku występowania objawów dermatologicznych na gładkiej skórze, owłosionej skórze głowy, na błonie śluzowej jamy ustnej i narządach płciowych.

Polski dermatolog – najczęściej diagnozowane i leczone choroby skóry

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych schorzeń dermatologicznych należy zaliczyć zakażenia bakteryjne skóry (najczęściej są to takie choroby, jak: różyca, łupież rumieniowy, promienica, borelioza, gruźlica skóry, zapalenie mieszków włosowych, czyraczność), a także alergiczne choroby skóry (pokrzywka, egzema, rumień, osutki polekowe, atopowe zapalenie skóry (AZS)). Oprócz tego polski dermatolog leczy łojotokowe zapalenie skóry, różnego rodzaju grzybice, wirusowe choroby skóry (m.in. opryszczka pospolita, półpasiec, brodawki, skórne), trądzik (pospolity I różowaty), łuszczycę I bielactwo. Dermatolog zajmuje się również problemem wszawicy, łysienia, łupieżu, alergii na słońce, kurzajkami, odleżynami czy rozstępami. Specjalista z dziedziny dermatologii podejmuje się leczenia chorób przenoszonych drogą płciową, a we współpracy z onkologiem – leczeniem nowotworów skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *