Badania profilaktyczne u ginekologa
Niektóre choroby rozwijają się niezależnie od postępowania pacjentów, ale zdecydowaną większość da się wyleczyć lub przynajmniej zatrzymać ich rozwój, jeśli zostaną wykryte we wczesnym etapie. O badaniach profilaktycznych szczególnie dużo mówi się w kontekście zachorowań na raka piersi i raka szyjki macicy. Kobiety powinny regularnie kontrolować swój stan zdrowia, włączając w to badania USG i cytologię. Badania profilaktyczne należy wykonywać regularnie, a w pewnym wieku warto dodatkowo zwiększyć ich częstotliwość.
Jakie badania zleca ginekolog?
Niestety wiele kobiet decyduje się na wizytę w gabinecie ginekologicznym dopiero wówczas, gdy zauważa u siebie niepokojące objawy. Co więcej, niektóre kobiety zwlekają z tym do chwili, gdy objawy staną się naprawdę dokuczliwe. Tymczasem specjaliści wciąż przypominają o konieczności stałego kontrolowania stanu zdrowia. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nic nam nie dolega, może się okazać, że w organizmie rozwija się choroba, która jeszcze nie daje żadnych objawów, a kiedy zacznie dawać, na pomoc może być za późno. Dlatego tez, by zapobiec takiej sytuacji, ginekolog zleca pacjentkom badania profilaktyczne.
Jakie badania profilaktyczne może zlecić lekarz ginekolog? Przede wszystkim badania z krwi, dzięki którym możliwe jest określenie poziomu hormonów. W dalszej kolejności są to: badanie cytologiczne, wymaz czystości pochwy, USG brzucha, USG piersi, USG szyjki macicy i mammografia. Jeśli jest taka potrzeba, kobieta może również otrzymać skierowanie na: urografię, cystoskopię, badanie urodynamiczne, rezonans magnetyczny czy tomografię komputerową.
Jak często należy wykonywać badania profilaktyczne?
Do najważniejszych badań profilaktycznych w gabinecie ginekologa należy zaliczyć cytologię. Cytologia to pobranie niewielkiej ilości komórek nabłonka z szyjki macicy i ich ocena pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych. Badanie jest bezbolesne. Należy je wykonywać co dwa lata, a częściej w przypadku kobiet, które znajdują się w grupie ryzyka. W grupie ryzyka znajdują się kobiety z rodzin, w których zdarzały się zachorowania na nowotwory, kobiety często zmieniające partnerów seksualnych, kobiety będące nosicielami wirusa HIV lub wirusa brodawczaka ludzkiego, a także kobiety zażywające leki immunosupresyjne.
Badanie ginekologiczne refunduje NFZ. Ginekolodzy niejednokrotnie wykonują je podczas rutynowej kontroli ginekologicznej. Wtedy przeprowadzają również z pacjentką wywiad. Wynik badania dostępny jest zazwyczaj po trzech dniach od momentu pobrania wymazu.
Jak się przygotować do badania u ginekologa?
Do ginekologa można udać się w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, oczywiście z wyłączeniem okresu menstruacji. Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań technicznych, ale dla własnego komfortu warto mieć na sobie tunikę lub dłuższą bluzkę – coś, co zasłoni newralgiczne strefy ciała bezpośrednio przed i po badaniu ginekologicznym. Poza tym warto sobie przygotować odpowiedzi na pytania o pierwszą i ostatnią miesiączkę, charakter krwawienia, długość cyklu, ewentualne ciąże, porody i poronienia.