Psychiatra – diagnostyka i leczenie zaburzeń psychicznych

Zaburzenia psychiczne dawno przestały być tematem tabu. Dziś coraz więcej osób otwarcie mówi o problemach natury psychicznej, które dotknęły członków najbliższej rodziny, a są i tacy, którzy przyznają się do dolegliwości, z którymi sami borykali się w przeszłości. Choroby psychiczne przestały być traktowane jak coś, czego należy się wstydzić, albo jak wymysł osób leniwych, nieprzystosowanych życiowo, niezaradnych bądź przeciwnie – agresywnych, roszczeniowych, nadużywających używek. Psychiatra diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne, które, podobnie jak inne choroby, nie są winą pacjenta. Oczywiście mało higieniczny tryb życia może pośrednio przyczynić się do występowania problemów psychicznych, ale absolutnie nie należy przyjmować tego za pewnik.

Najczęściej występujące zaburzenia psychiczne

Pierwszym specjalistą, do którego kierują swoje kroki osoby borykające się z zaburzeniami psychicznymi jest psycholog. Psychoterapia w wielu przypadkach przynosi doskonałe rezultaty, ale poważne choroby psychiczne wymagają leczenia farmakologicznego, a często konieczny jest pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

Diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń psychicznych zajmuje się psychiatra. Podobnie wygląda to w wielu krajach całego świata, np. w Wielkiej Brytanii. Jeśli chodzi o to właśnie państwo, Polacy przebywający na Wyspach w każdej chwili mogą skorzystać z pomocy dobrego psychiatry, gdyż w wielu polskich klinikach w UK konsultacji udziela polski psychiatra.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszamy się do gabinetu psychiatry? Są to zaburzenia nerwicowe, zaburzenia związane ze stresem, zaburzenia nastroju, zaburzenia depresyjne, zaburzenia psychotyczne i lękowe, zaburzenia emocjonalne, zaburzenia snu, otępienia.

Psychiatra – leczenie zaburzeń i chorób psychicznych

Nie wszystkie schorzenia, z jakimi pacjenci zgłaszają się do psychiatry, zostają zdiagnozowane jako choroby psychiczne. Znacznie częściej niż z chorobami psychiatra ma do czynienia z zaburzeniami, które w wielu przypadkach mają charakter przejściowy. Tego typu zaburzenia zdecydowanie rzadziej wymagają hospitalizacji, aniżeli poważne choroby psychiczne.

Psychiatra diagnozuje schorzenia psychiczne na podstawie obserwacji pacjenta, rozmowy z pacjentem i analizy sytuacji, w jakich pojawiły się zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Zaburzony tok myślenia nie zawsze da się wyłapać już na pierwszym spotkaniu, bywa tak, że objawy choroby nasilają się w określonych sytuacjach, niesystematycznie. Nieprawdą jest, że wszystkie schorzenia psychiczne całkowicie zaburzają życie chorego i zmieniają jego kontakty z rzeczywistością. Wiele z nich da się skutecznie kontrolować, jeśli chory będzie uczęszczał na terapię i przyjmował odpowiednie leki. Niezastąpione jest także wsparcie najbliższych. Bardzo często to oni jako pierwsi zauważają zmiany w zachowaniu pacjenta i sugerują, że powinien porozmawiać z nim psycholog lub psychiatra. Dobrze, jeśli uda im się nakłonić bliską osobę do kontaktu ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *