Polski dermatolog – wsparcie dla osób uczulonych na słońce
Czy można być uczulonym na słońce? Wiele osób nie traktuje tej przypadłości poważnie, twierdząc, że to wymysł tych, którzy nie znają umiaru w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Tymczasem okazuje się, że u niektórych osób, nawet po krótkotrwałej ekspozycji na wiosenne słońce, pojawia się silna reakcja alergiczna w postaci swędzących czerwonych plam i wysypki. Niekiedy dolegliwości są na tyle silne, że konieczna jest wizyta u lekarza. Polski dermatolog dobierze odpowiednie metody leczenia, dzięki którym ciepłe wiosenne dni staną się powodem do radości, a nie niepokoju.
Uczulenie na słońce – najsilniejsze dolegliwości wczesną wiosną
Osoby, które borykają się z alergią na słońce, nie muszą nieustannie chronić się przed promieniami słonecznymi, ale powinny korzystać z nich z głową. Nie chodzi jedynie o unikanie przebywania na słońcu w upalne letnie dni, a przede wszystkim o rozsądne korzystanie ze słońca w okresie wiosennym. To właśnie wiosną, dość nagle, po kilku stosunkowo pochmurnych miesiącach, słońce zaczyna mocno przygrzewać i zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Skóra nieprzyzwyczajona do takiej dawki słońca, może zareagować na kąpiel słoneczną różnie. Ci, którzy są uczuleni na słońce, dość szybko się rumienią. Następnie na odkrytych częściach ciała pojawiają się czerwone place i swędząca wysypka. Niekiedy wysypka pokrywa również te miejsca, które nie były odkryte w czasie spaceru, np. ramiona i plecy.
Mimo iż lekarze zalecają korzystanie z wiosennego słońca, co pozwala na wytworzenie większej dawki witaminy D, poprawę odporności, ale i nastroju, dla osób uczulonych na słońce wiosenne spacery mogą skończyć się boleśnie. Na skutek nadwrażliwości na promienie słoneczne pojawiają się objawy typowe dla alergii skórnych. Polski lekarz dermatolog podpowie, jak unikać podobnych sytuacji w przyszłości oraz pomoże zwalczyć niepokojące objawy.
Polski dermatolog – leczenie alergii skórnych
Skóra, która boli, wędzi i piecze, potrzebuje natychmiastowego ukojenia. To oczywiste, że w przypadku pojawienia się czerwonych plam, wysypki, czy pęcherzy, zdecydowanie powinniśmy unikać ekspozycji na słońce. Niekiedy to wystarczy, by pozbyć się objawów, ale często konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Polski dermatolog może przepisać doustne leki na alergie, a także preparaty, które złagodzą ból i pieczenie oraz zwalczą wysypkę. Oczywiście istotna jest także pielęgnacja takiej skóry, odpowiednie mycie i nawilżanie, a także stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.
W ciężkich przypadkach, gdy rozległym zmianom skórnym towarzyszą objawy ogólnoustrojowe, poza podaniem leków przeciwalergicznych, konieczne może okazać się podanie właściwie dobranych leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych, a także użycie maści sterydowych.