Szczyrk

Zimowy wypoczynek w górach – Szczyrk

W miesiącach zimowych góry oblegane są przez miłośników białego szaleństwa. Ci, którzy niekoniecznie dobrze czują się na stokach narciarskich, mogą przyjemnie spędzać czas na pieszych wędrówkach, przy ogniskach bądź korzystając z lokalnych atrakcji, takich jak przejażdżki bryczką. Szczyrk jest jednym z popularniejszych kierunków w trakcie przerwy świątecznej i zimowych ferii.

Szczyrk – podstawowe informacje

Szczyrk to miasto południowej Polski, położone w województwie śląskim, dokładnie w powiecie bielskim. Ma charakter turystyczno-wypoczynkowy, jak wiele innych zlokalizowanych w tej części kraju.

Pierwszy spis ludności Szczyrku miał miejsce w 1630 roku, jednak historia miasta (prawa miejsce uzyskał w 1973 roku) staje się ciekawa dopiero po I wojnie światowej. Wówczas bowiem rozpoczął się rozwój branży turystycznej. Początkowo bazę noclegową stanowiły koszary i lazarety, a w 1924 roku powstał schron turystyczny dla narciarzy. Schronisko turystyczne zaczęło działać w 1933 roku. W międzyczasie do Szczyrku przyłączono Salmopol, w którym zamieszkiwało wielu ewangelików. W wyniku połączenia Szczyrk stał się miejscowością dwuwyznaniową.

Druga wojna światowa nie zniechęciła turystów. Szczyrk został wyzwolony 22 lutego 1945 roku i od tamtej pory obserwuje się gwałtowny rozwój branży turystycznej, choć prawa miejskie nadano dopiero w latach 70.

Sezon narciarski w Szczyrku

Otwarcie tegorocznego sezonu narciarskiego miało miejsce 04.11. Od tej daty na stokach narciarskich nie może zabraknąć śniegu. Co prawda pełnia sezonu dopiero przed nami, ale już dziś warto zdecydować się na choćby weekendowy wypoczynek w górach. Szczyrk jest zaopatrzony w wydajny system dośnieżania, który mógłby poprawnie funkcjonować nawet w środku lata. Jeśli chodzi o najpopularniejsze stoki narciarskie, wspomnieć należy przede wszystkim o Szczyrkowskim Ośrodku Narciarskim, zlokalizowanym przy uli. Narciarskiej 10. Oprócz tego na uwagę zasługuje Kompleks Narciarski Biały Krzyż (ul. Grabowa 26) oraz Kaimówka (ul. Leszczynowa 10).

Inne atrakcje turystyczne w Szczyrku

Szczyrk to nie tylko narciarstwo. Pasjonaci pieszych wędrówek mogą przemierzać wytyczone szlaki turystyczne i zdobywać okoliczne szczyty. Innego rodzaju atrakcją są jaskinie: Jaskinia Malinowska, Jaskinia w Trzech Kopcach, Jaskinia Salmopolska. W mieście działają parki linowe i aquaparki. Warto zwiedzić parki krajobrazowe a wieczorem skorzystać z oferty ośrodków SPA w popularnych pensjonatach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *