Ile posiłków jeść w ciągu dnia?
Ile posiłków jeść w ciągu dnia?
Ilość i objętość posiłków powinna być dostosowana do potrzeb danej osoby. Część osób spożywa trzy posiłki w ciągu dnia i uznaje tę ilość za wystarczającą, inni jedzą nawet sześciokrotnie. Niekiedy czas spożywania posiłków uzależniony jest od rytmu dnia i rozkładu przerw w pracy, dlatego nie każdy może wcielić w życie wszystkie zasady zdrowego żywienia.
Zasady zdrowego żywienia
Zdrowe odżywianie polega na dostarczaniu organizmowi wystarczającej ilości energii oraz wszystkich niezbędnych substancji odżywczych w zbilansowanych posiłkach. Posiłki powinny składać się z produktów uwzględnionych w piramidzie żywnościowej, ze szczególnym uwzględnieniem jej najniższych pięter. Najważniejsze w diecie są zatem warzywa i owoce, rośliny strączkowe, a w dalszej kolejności zboża i powstałe z nich pieczywo.
Rodzaj pożywienia to jedno, natomiast jego ilość to zupełnie inna kwestia. Nie od dziś wiadomo, że zarówno przejadanie się, jak i głodzenie nie jest korzystne dla organizmu. Posiłki nie powinny być zatem ani zbyt małe, ani za duże. Ważne jest również, w jakiej częstotliwości będziemy je spożywać. Jeżeli będziemy jeść zbyt często, organizm nie zdąży wszystkiego przetrawić – podjadanie zdecydowanie nie jest wskazane. Natomiast przy zbyt długich przerwach nie unikniemy napadów głodu, co nie jest ani komfortowe, ani zdrowe.
Regularne odżywianie
Najlepiej zatem, jeśli będziemy spożywać posiłki w równych odstępach czasu, wynoszących mniej więcej trzy godziny. Wskazane jest również, by posiłki mniejsze i większe objętościowo spożywać naprzemiennie, tj. najpierw większe śniadanie, następnie przekąska (II śniadanie), większy obiad, znów przekąska (podwieczorek) i na koniec kolacja, która powinna być lekka, ale wciąż większa niż podwieczorek.
Regularne odżywianie wspomaga tempo przemiany materii. Organizm przyzwyczaja się do stałych pór posiłków i potrafi właściwie zarządzać energią, co skutkuje dobrym samopoczuciem.
Ile posiłków jeść w ciągu dnia?
Odpowiedź na to pytanie pojawiła się już wyżej. Skoro posiłki należy spożywać co trzy godziny, zwykle w ciągu całego dnia zmieści się ich pięć. Oczywiście jeżeli ktoś niewiele czasu poświęca na sen, a tym samym jego dzień trwa znacznie dłużej, może tych posiłków spożywać więcej. Tym samym obalony zostaje mit dotyczący tego, że nie należy jeść po godzinie dziewiętnastej. Zasada jest taka, że ostatni posiłek powinno się spożyć najpóźniej dwie-trzy godziny przed snem. Zatem jeżeli dana osoba prowadzi nocny tryb życia i kładzie się spać w okolicach godziny drugiej, ostatni posiłek może spożyć… przed północą.
Dietetycy informują nie tylko, kiedy należy spożyć ostatni posiłek, ale również, w jakim czasie po przebudzeniu powinno się zjeść pierwszy. Okazuje się, że najlepiej jest tuż po przebudzeniu wypić szklankę wody, a do śniadania zasiąść po około t0-30 minutach.