Grupy produktów – jak jeść zdrowo

Zdrowe produkty

Zdrowe produkty to bardzo modne hasło, które jednak nie jest łatwe do zrozumienia. W gruncie rzeczy tak naprawdę ciężko jest zdefiniować co jest zdrowe, a co nie jest. W zależności od rodzaju produktu lub grupy produktów musimy brać pod uwagę naprawdę bardzo różne kwestie. Generalnie jednak, aby sprawę choć trochę uprościć powinniśmy zdawać sobie sprawę z faktu, że wszystkie grupy produktów, które są określane jako zdrowe mają po prostu dobry wpływ na nasz organizm. Mimo, że takie postawienie sprawy może się wydawać faktycznie skomplikowane wcale tak nie jest, jeśli tylko choć trochę znamy nasz organizm to możemy mieć pewność, że będziemy wiedzieć kiedy jakiś produkt będzie miała pozytywny wpływ na to jak się czujemy, a kiedy ten wpływ będzie po prostu negatywny. Zdrowe produkty to zatem produkty, które dają nam pozytywny zastrzyk energii i które po prostu sprawiają, że czujemy się dobrze.

Grupy produktów, które mają pozytywny wpływ

Oczywiście zawsze możemy się starać zdefiniować grupy produktów, które są faktycznie zdrowe. Do zdrowych grup produktów należą zatem z pewnością warzywa, owoce i ryby, które zawierają zdrowe tłuszcze. Grupy produktów nie mogą jednak być zawsze jednoznacznie opisane jako zdrowe ponieważ ich wpływ na dany organizm będzie zależał właśnie od tego organizmu.  Chodzi przede wszystkim o to aby pamiętać, że oczywiście mamy grupy produktów, które jednoznacznie określa się jako zdrowe, jednak ich finalny efekt będzie zależał od kondycji danego organizmu, stanu zdrowia konkretnej osoby.

Zatem jeśli chcemy skomponować dietę bazującą na zdrowych grupach produktów lub na indywidualnych produktach musimy wziąć pod uwagę szereg czynników związanych z  daną osobą dla której taką dietę chcemy skomponować. Musimy zatem pamiętać o analizie zdrowia, czy dana  osoba cierpi na jakieś choroby lub ma jakieś alergie pokarmowe lub inne, czy dana osoba jest aktywna fizycznie (tutaj ważna będzie wartość energetyczna produktów) oraz jaki w zasadzie jest cel danej diety. Nie znając dokładnie celu jaki dana osoba chce osiągnąć będzie nam ciężko wybrać grupy produktów odpowiednio do komponowania posiłków. Bez tej podstawowej wiedzy nie ma w zasadzie mowy o skutecznym przygotowaniu właściwej diety, o selekcji właściwych grup produktów, a także o wyborze metod przygotowywania posiłków.

Zaczynajmy zatem zawsze od poznania celu danej osoby, a  potem wybierajmy grupy produktów i komponujmy posiłki. Tylko w ten sposób nasza droga do celu będzie skuteczna i przyjemna dla nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *