Anoreksja

Anoreksja – co wiemy o tej chorobie?

Popadanie w skrajności nigdy nie jest dobre. Ani otyłość, ani anoreksja nie wpływają dobrze na funkcjonowanie osoby dotkniętej chorobą. Mówi się, że anoreksja jest chorobą duszy, a nie ciała. Czy rzeczywiście?

Anoreksja to jedno z najlepiej opisanych zaburzeń odżywiania

Zaburzenia odżywiania stały się tematem rozważań zarówno dietetyków, jak i psychologów. Żeby pomóc osobie dotkniętej anoreksją potrzebna jest pomoc przedstawicieli obu specjalizacji.

O anoreksji wiemy dużo, mimo to nie każdy rodzic jest w stanie od razu dostrzec, że z jego dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Najczęściej na anoreksję chorują młode kobiety, choć nie tylko. Coraz bardziej obniża się wiek osób dotkniętych chorobą. Znane są przypadki dwunastoletnich dziewcząt cierpiących na fatalne w skutkach zaburzenia odżywiania.

Anoreksja jest zjawiskiem trudnym do zrozumienia dla osoby zdrowej. Trudno zrozumieć, jak człowiek może doprowadzić się do chudości stanowiącej zagrożenie dla jego życia i nie zauważać swojego karykaturalnego wyglądu. Głodzenie się to dla wielu bardzo dotkliwa kara, więc jak można głodzić się całkowicie dobrowolnie? Tymczasem osobie chorej wcale nie chodzi tylko o to, by być jak najszczuplejszym. Z tą walką idą w parze problemy natury psychicznej. Nieleczona anoreksja prowadzi to poważnych problemów zdrowotnych, a w efekcie do śmierci. Leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe. Osoba chora sama sobie nie poradzi, dlatego tak ważne jest wsparcie osób bliskich.

Na czym polega anoreksja?

Zwykle zaczyna się od niewinnych prób zrzucenia zbędnych kilogramów. Nie zawsze są one rzeczywiście zbędne. Uporczywe dążenie do zmniejszenia masy ciała doprowadza do uzyskania spodziewanych efektów. W tym momencie proces odchudzania powinien dobiec końca. Tymczasem osoba dotknięta anoreksją wciąż nie akceptuje swojego wyglądu i odchudza się dalej. Właściwie nie odchudza, tylko głodzi, doprowadzając do skrajnej chudości i wyniszczenia organizmu. Osoba chora wpada w obsesję, dokładnie selekcjonuje jedzenie, waży porcje, nie pozwala sobie na żadne odstępstwa. Bardzo często wykonuje intensywne ćwiczenia fizyczne. Jej świat zaczyna kręcić się wyłącznie wokół „diety”. Ma coraz mniej sił, ale uważa, że jest zdrowa i silna, ma poczucie władzy, którego wcześniej jej brakowało.

Objawy anoreksji zazwyczaj są lekceważone aż do momentu, gdy rodzina chorej zauważa drastyczny spadek masy ciała, znajduje pochowane jedzenie, widzi niepokojące zmiany w zachowaniu. Jeśli anoreksja zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, istnieje szansa na jej wyleczenie, jednak osoba chora powinna pozostawać pod kontrola lekarską, by nie dopuścić do nawrotu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *